تنوع رنگی پوشش فانتاکروم

فانتاکروم نسل جدید آبکاری

فانتاکروم(Fantachrome) جدیدترین روش پوشش دهی و جایگزین مناسب روش های آبکاری سنتی است. حدود 3 دهه قبل توسط پیک کارلو ایتالیایی به دنیا معرفی شده و در واقع تعریف جدیدی از آبکاری کروم است. به کمک این روش می توانیم هر جسمی (فلزی،سرامیکی،پلاستیکی و…) را به راحتی آبکاری کنیم. نکته جالب دستگاه فانتاکروم برخلاف روش های سنتی آبکاری این است که به تجهیزات پیچیده و وان های اسیدی و … روش آبکاری سنتی نیاز ندارد. آبکاری دارای محدودیت در پوشش دهی قطعات با هندسه پیچیده بوده و ضخامت پوشش در نقاط نوک تیز قطعه به دلیل تمرکز تنش بیشتر می شود. اما اکنون به کمک دستگاه فانتاکروم می توانیم تمامی اجسام را در طیف رنگی وسیعی با ضخامت یکسان آبکاری کنیم. از این دستگاه به عنوان انقلابی در صنعت آبکاری یاد می شود. این امکان را به صنعت گران، طراحان دکوراسیون داخلی و… می دهد تا به سادگی تمامی اجسام مورد نظرشان را در هر طرح و ابعادی آبکاری کنند.

اسکلت دکوری با پوشش فانتاکروم
جمجمه انسان دکوراتیو با پوشش فانتاکروم

فانتاکروم چگونه بر روی قطعات اجرا می شود؟

آبکاری با دستگاه فانتاکروم  در سه مرحله پرایمر(آستر رنگ)، اکتیواتر+کروم و رنگ نهایی انجام می گیرد. آبکاری پاششی تنوع رنگی در حدود 100 طیف متفاوت به جز رنگ سفید را دارد. حتما قبل از پاشش مرحله آخر باید سطح قطعه صیقلی (همانند پوشش فلز کروم) باشد.

دستگاه پاشش رنگ فانتاکروم
دستگاه فانتاکروم

مرحله اول : پاشش رنگ پرایمر (آستر رنگ)

در این مرحله آماده سازی سطح قطعه جهت آبکاری انجام می شود. برای آماده سازی سطوح فلزی، چوبی و پلاستیک از پرایمر مخصوص همان سطوح استفاده می کنیم. ولی سطوح شیشه و سرامیک به دلیل صیقل بودن نیاز به پرایمر نداشته و فقط با تمییز کاری، قطعه برای آبکاری آماده می شود. بعد از پاشش پرایمر حدود 1 ساعت در دمای 60 درجه سانتی گراد رنگ خشک می شود تا آماده مرحله بعدی شود.

مرحله دوم: پاشش اکتیواتر(فعال کننده) + محلول شبه کروم

ابتدا با آب مقطر سطح قطعه را شسته و سپس اکتیواتر جهت فعال کردن و زیرلایه مناسب برای مرحله بعد پاشیده می شود. دوباره سطح با آب مقطر شسته شده و سپس محلول دو جزیی( محلول نیترات نقره بوده که به دلیل شباهت رنگ و براقیت به فلز کروم به این نام معروف شده) پاشیده می شود. بعد از شستن و خشک شدن برای رنگ نهایی آماده می شود.

مرحله سوم : پاشش رنگ نهایی

در مرحله آخر بعد از اینکه سطح قطعه جلای معروف به فلز کروم را پیدا کرد، رنگ مورد نظر شما پاشیده می شود. در نهایت قطعه رنگ مورد علاقه و جذاب شما را پیدا می کند. در آخر هم می توان مانند رنگ خودرو برای حفظ براقی از کیلر محافظ استفاده کرد.

آبکاری به روش فانتاکروم(Fantachrome)