دستگاه برش لیزر

برش فلزات از گذشته تا حال

به طور کلی دو روش برای برش فلزات وجود دارد. روشی که از سال‌ها قبل مرسوم بوده استفاده از اره مخصوص و روش‌های مکانیکی است. در این روش میزان خطا به مراتب بالا بوده و در عین حال امکان ایجاد طرح‌های پیچیده نیز مقدور نیست. همچنین لبه‌های برش خورده نامنظم و دارای پلیسه خواهد بود. روش جدید دستگاه برش و حکاکی لیزر می‌باشد که برخلاف روش قبل میزان خطا از بین رفته است. صنعت‌گران قادر خواهند بود تا فلزات و غیرفلزات را با شکل‌ و طرح‌ پیچیده برش داده و بر روی آنها حکاکی کنند. با استفاده از تکنولوژی برش لیزر، سرعت کار نیز به مراتب بالاتر از سایر روش‌ها می‌باشد.

انواع دستگاه‌های برش لیزر

هر کدام از این مدل‌ها شامل انواع مختلف می‌باشند اما پرکاربردترین دستگاه برش لیزر در صنعت شامل:

1- دستگاه برش لیزر گازی

دلیلی که موجب کاربرد بیشتر این مدل دستگاه‌ شده  قابلیت آن در ایجاد برش و حک بر روی فلز و غیر فلز می باشد. در مورد لیزر CO2، طول موج استفاده شده لیزر در محدوده امواج فروسرخ(نامرئی) می باشد. پرتو لیزر قطری در حدود ¾ اینچ داشته که پس از گذشتن از رزوناتور به آینه‌ها تابیده می‌شود. این آینه‌ها وظیفه دارند تا نور را منعکس و مانند یک عدسی نور را بر روی نقطه مورد نظر متمرکز سازند.

این پرتو قدرت نفوذ بسیار بالایی داشته و به راحتی می‌تواند مواد را با هر جنسی برش داده یا بر روی آن‌ها حکاکی کند. آینه‌های به‌کار رفته در دستگاه برش لیزر از نوع منحنی بوده که تمرکز پرتوی لیزر بر روی نقطه مورد نظر بیشتر می شود. همچنین از پراکندگی اشعه‌های لیزر جلوگیری می‌شود. اشعه لیزر با جمع شدن در یک نقطه حرارت بالایی ایجاد کرده که در نهایت موجب برش لیزر فلز می‌شود.

برش لیزر CO2

برش لیزر با فناوری گاز CO2

2- دستگاه برش لیزر جامد

از جمله دستگاه‌های برش لیزر جامد می‌توان به دستگاه CNC اشاره نمود که بیشتر مناسب برش و حکاکی بر روی فلزات می‌باشد. لیزر در تیوب عقب و جلو رفته و بعد از تقویت شدن از روزنه تیوب، لیزر خارج شده و توسط لنز شروع به تابیدن می‌کند.

برش چوب با دستگاه CNC لیزر

برش چوب با پرتو لیزر و دستگاه CNC

 لیزر گرمای زیادی تولید می کند پس نیاز به خنک کردن تیوپ ‌لیزر و آینه‌ها داریم. یک روش استفاده از جریان گاز و روش دیگر سیستم خنک کننده گردش آب می‌باشد. همچنین مواد اضافی که به صورت پلیسه باقی می‌ماند با این روش ها پاکسازی و سطح کاملا صافی حاصل می گردد.

دستگاهی که در فیلم مشاهده می کنید یک دستگاه یونیورسال(همه کاره) برای برش با پرتو لیزر نامرئی (گاز CO2) می باشد. در کنار آن باریکه لیزری مرئی برای حکاکی بر روی قطعات نیز موجود است.

گروه مهندسی آمیتیس